16. února: Už dlouho slibuji další kapitolu, ale tentokrát už ji snad do konce měsíce opravdu přidám. Doufám.

Books in my thoughts

Inheritance - Christopher Paolini

9. dubna 2012 v 10:00 | Lalaith
Další článek do projektu Books in my thoughts.


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Protože předchozí tři díly mě natolik úchvatily, že v mé knihovičce nesměl chybět ani čtvrtý. Taky proto, že jsem NUTNĚ potřebovala vědět, jestli spolu Eragon a Arya budou žít do smrti.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (substantivem nebo adjektivem)
závěr, vítězství (teď jsem možná trochu zaspoilerovala, pardon)

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem)
pochopit

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla být nebo naopak nechtěla být
Eragon mi je blízký v tom, že také chybuje a často jedná dřív než myslí. Tudíž bych se asi ztotžnila s ním. Ale chtěla bych být Arya. Krásná, inteligentní, výborná bojovnice, moudrá. Nechtěla bych být Murtaghem. Neskutečně by mě štvalo, že mě Galbatorix ovládá díky pravému jméno. Taky jsem často líná se měnit, takže bych nemohla změnit své pravé jméno a zbavit se královy nadvlády.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Inheritance je vážně špičkové zakončení celé tetralogie. Začala jsem číst v pátek po škole a v neděli ráno (četla jsem asi do 2 ráno) jsem měla knihu přečtenou. Nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Nejde vyšvihnout jedna věc v příběhu, protože celý příběh je senzační.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíc, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
Teď přijde odpověď plná spoilerů! Naštvalo mě, že Arya s Eragonem nezůstali spolu! Vím, vím, melu to pořád dokola, ale v jejich případě jsem chtěla happy end ,,...a žili šťastně až do smrti. Vychovali hromadu Dračích jezdců, měli kupu dětí a zemřeli spokojeně v pokročilém věku tří tisíc let." Pak zklamání číslo 2. Murtah a Nasuada! Chápete, když už jsem si říkala, že jestli to nevyjde Eragonovi a Arye, tak ještě zbývají tihle dva. A zas nic. Grrr, já jsem těžký neromantik, ale takovouhle kapku romantiky jsem si přála. Ale co, alespoň to nebylo tak těžce neoriginální a přeslazený, jak bych to napsala já :) Takže vlastně mi to vadí jen malinko.


Chatrč - William Paul Young

11. února 2012 v 14:09 | Lalaith
Zapojila jsem se do projektu "Knížky v mých myšlenkách" u Abyss.


Kniha vypráví o Macku Phillipsi, kterému při rodinném výletě unsese sériový "Beruškový vrah" nejmladší dceru Missy. Dívčino tělo se nikdy nenajde, jen v jedné chatrči uprostřed lesů jsou nalezeny její zakrvácené šaty. Příběh popisuje vyrovnání se Macka se ztrátou Missy. Po nějaké době obdrží poštou podivný dopis, který ho zve do chatrče. I přes počáteční pochyby se Mack nakonec vydá na místo, které mu působí tolik bolesti. Pobyt v chatrči mu ale nakonec přinese víc než by očekával.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Doporučila mi ji sestřenice, ačkoli přiznávám, že mě od přečtení odrazovaly některé názory, které jsem si přečetla. Ovšem nakonec jsem byla příjemně překvapená.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným)
tragédie, víra
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem)
odpouštět
4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla být nebo naopak nechtěla být.
Ztotožnila bych se s Mackem v tom, že bych zřejmě měla problém odpustit někomu, kdo by mi zavraždil někoho blízkého.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Chatrč mi pomohla ujasnit si některé své postoje vůči tomu, co je zlé a co dobré, vůči víře a Bohu. Některé mé názory tato kniha poněkud změnila, ale myslím, že k lepšímu
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíc, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
Drobné negativum možná je, že některé pasáže jsem musela číst několikrát, abych je pochopila. Ale to je spíš můj problém, než problém knihy. Také nevím, jestli by kniha bavila čtenáře nekřesťany a nevěřící. Znám pár ateistů, kteří ji četli a názory se hodně různí. Někteří tvrdí, že je to předhazování vzorců, jak se chovat. Někdo z ní byl naopak nadšen. Já ji četla z pohledu věřícího člověka a byla jsem z ní nadšená.

Hodnocení: 90%
 
 

Reklama