16. února: Už dlouho slibuji další kapitolu, ale tentokrát už ji snad do konce měsíce opravdu přidám. Doufám.

Delfín - Eric Lambert

22. ledna 2011 v 15:46 | Lalaith |  Mé osobě (ne)vyhovující
 Nedávno jsem listovala svým čtenářským deníkem a všimla si knihy Delfín od Erica Lamberta. Četli jsme ji už minulý rok,takže jsem se jí snažila vylovit z paměti. A vzpomněla jsem si. Opsala jsem stručný obsah,který jsem stvořila před rokem a dávám ho sem........

Eric Lambert:Delfín


Dora Kingová přijede do australské vesničky Jindi z Anglie. Nic zde není podle jejích představ,ale přesto se snaží zapadnout mezi místní obyvatele a získat si děti. Jednoho dne se u pobřeží začne objevovat delfín. Děti se s ním brzy spřátelí a mají ho velmi rády. Svým příchodem dává obyvatelům vesnice civilizační vymoženosti,úspěch a peníze. Na delfína se jezdí dívat lidé z celé Austrálie. Vypadá to,že poklidný život Jindi skončí v množství intrik,obchodních úspěchů a dalších nevýhod,které k příchodu civilizace patří. Znenadání se delfín ztratí a místní rybář Teddy Pugh,který se snaží pomáhat Doře Kingové se splynutím s vesnicí a jejími obyvateli,ho najde mrtvého na moři. Přiveze ho do Jindi,kde delfína děti pohřbí na školním dvoře. S delfínovým odchodem zmizí i zvědaví turisté,novináři,peníze,úspěch,ale i intriky. Celá vesnice se opět vrátí do svého poklidného života a Teddy s Dorou se vezmou. V den svatby Doře konečně připadá,že opravdu patří do Jindi.

Toť stručný obsah. Vím,vím slohově je to hrozné a zmatečné,ale obsahově si doufám každý představil,o čem kniha je. A teď můj názor. Ta kniha má jistý půvab. Ne v tom,že by měla bohatý děj plný zápletek,strhujících scén,napětí,dobrodružství. Dává lidem představu o nich samotných. Konec se může zdát smutný,ale svým způsobem není. Kdykoli si zkusím představit,co by se s Jindi a jeho obyvateli stalo,pokud by delfín neodešel,je mi úzko. Obyvatelé by si začali závidět,chamtili by po zisku,Ginger Perkins,který začne na delfínovi jezdit,by se stával čím dál namyšlenějším a sebestředným. Možná kniha někomu připadá nudná,nezajímává,ale je v ní ukryto mnohem více než jenom příběh australské vesničky,jejích obyvatel a delfínovi. Ukazuje lidem,jací se mohou nevědomky stát. Delfín nemohl za to,co se z vesnice stalo,ale přesto nejhůře skončil opn. V té chvíli,kdy jsem si to uvědomila,mi ho bylo líto.
delfin
                
del

                  
Někdo od Erica Lamberta může znát válečná díla Dvacet tisíc zlodějů,Veteráni,K slávě odsouzeni nebo román Dlouhá bílá noc.
Já osobně jsem od něj jiné dílo nečetla. Mám obavy,že ve svém věku bych ho asi nepochopila,takže počkám až budu starší a pak si od něj rozhodně něco přečtu.                                                                                                                             Lalaith
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama